piątek, 29 marca 2013

Twój kręgosłup...

... oraz tajemnica doskonałej formy i sylwetki!

Trochę o stabilizacji kręgosłupa.

Dlaczego jest ona tak ważna przy każdym treningu?
Twój kręgosłup tak jak kręgosłup każdego człowieka jest mało stabilny ponieważ składa się z wielu członów (poszczególne kręgi oraz charakterystyczny kształt kręgosłupa). Twój właściwy (centralny-CORE) środek ciężkości jest położony bardzo nisko- 2, 5 cm od wzgórka lędźwiowo - krzyżowego :
między kręgiem S2 oraz pośrodku linii łączącej dwa kolce biodrowe.
 Praktycznie ujmując ok 2,5 cm poniżej pępka.
Dlatego właśnie pierwszym krokiem do poprawnego , a tym samym maksymalnie efektywnego wykonywanie ćwiczeń oraz treningów:Bootcamp,Barre, Crossfit, Trening funkcjonalny,  jest nauka oddychania i aktywacja mięśni : poprzecznego brzucha (mobilizacja miednicy w pilates i wciąganie brzucha- zasysanie pępka do kręgosłupa)oraz skośnych brzucha (IMPRINTING)- obliques. Gdy już nauczysz się napinać przy wydechu i trzymać cały czas (wdech też) mięsień poprzeczny brzucha (napięty na 30%- poziom zapiętych na guzik biodrówek!), automatycznie wyprowadzasz każdy ruch w ćwiczeniu - od CORE- środka - brzuch napięty, sztywny tułów , biodra w 1 linii  bez kołysania na boki!
  • MOBILIZACJA : Oto chodzi w pilates! Najpierw mobilizujemy całe ciało- rozruszanie stawów
  • STABILIZACJA: Potem stabilizujemy - napinamy mięśnie brzucha - oddychamy i wykonujemy ruch od -CORE - środka. Wykonujemy różne ruchy przy mocnym - prawidłowym ułożeniu ciała w danej pozycji.
  • KOORDYNACJA: Wreszcie przychodzi czas na koordynacje różnych ruchów- zwłaszcza naprzemiennych  z zachowaniem prawidłowej techniki, napięcia mięśni oraz kontroli nad ciałem - świadomie
  • WYTRZYMAŁOŚĆ : Czas na wytrzymałość- to wydłużanie ćwiczeń w czasie. Jesteśmy w stanie powtarzać nasze ćwiczenia coraz dłużej oraz dodajemy liczbę powtórzeń.
  • SIŁA :Równocześnie przychodzi siła! Ćwiczymy mięśnie- dodajemy obciążenie do tych samych ćwiczeń.
  • SZYBKOŚĆ : Na końcu szybkość, którą możemy trenować na dowolnym etapie naszych ćwiczeń lecz po 3 punkcie czyli koordynacji. Aby trenować szybkość musimy wpierw wytrenować stabilizację i koordynację. Mobilizacja (stabilizacja również)jest niezbędna nam na poziomie życia codziennego do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania - zdrowie kręgosłupa.
Najpierw trzeba nauczyć się poprawnie technicznie wykonywać ćwiczenia , żeby później jak najmniejszym ryzykiem kontuzji trenować godzinami;-)
Niestety cierpliwość jest najważniejsza w dochodzeniu do perfekcji w trenowaniu oraz uprawianiu każdego sportu!
 Efekty dłuższej perspektywy osiągamy trenując od I poziomu - latami. Nie opłaca się iść na skróty.
Każda kontuzja "odkłada się" w organizmie, przyczyniając do późniejszych osłabień jego funkcji. 
Warto na początku ćwiczyć powoli i zwracać uwagę na technikę. Bez pośpiechu wsłuchując się we własne ciało , cierpliwie oraz dokładnie ! Nie ścigaj się z nikim. Nie o to w tym chodzi:-).
Przyjemność uprawiania sportu oraz ta płynąca z ćwiczeń   polega na wyciszeniu organizmu, wyłączeniu stresujących myśli i skoncentrowaniu się na poprawnej technice ruchu! Przynosi długotrwałe efekty bez efektu " jojo!" 


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

słowa!